Merhaba ben Uğur,

Kişisel bookmark odaklı Toosba.com isimli websitem vardı. Üniversite okuyordum ve ürünü geliştiriyordum. Toosba yeni değildi. 2 senelik bir geçmişi vardı. Çoğunlukla Hintliler üye oluyordu. Nedenini hiç anlayamadım.

Bir gün yurt odamda Toosba'yı geliştirirken yedek almayı unuttum. Elim bir anda alttaki seçeneğe kaydı "yerel dosyayı boş ver, yeniden indirip düzenle". Bu demek oluyor ki, CTRL+Z kullanamayacağım demek. Ve çok ilginçtir o an tüm sayfayı bir sebepten dolayı sildim. Debug yapmaya çalışıyorum. O sayfa ana sayfa! Ve o talihsiz hatayı yaptım. Hepsi silindi. En çok kodun olduğu sayfa silindi gitti.

Neler Yaptım?

Önce durumu kabullenemedim. CTRL+Z deniyorum, olmuyor. Belki klasöre kaydolmuştur diyorum, yok. Google'den araştırıyorum, çözüm bulamıyorum. Tabii istatistiklerdeki hareketlilik birden sıfırlanıverince. Anam dedim. Bittik. Ben tribe girmeye başladım. Telefonla hostingi arıyorum, açmıyorlar. Eposta gönderiyorum, hosting cevap vermiyor. Canlı desteğe tıklıyor, şu an canlı değiliz diyorlar. Her şey üstüste geliyor. Önce bana ter basmaya başladı. Ayaklarımdan birini titretmeye başladım. Hostingle sonunda konuşabilmiştim ama yedeğiniz yok dedi bir şey yapamam dedi. Bir yandan odadaki arkadaşlarım bir şeyler diyor. Dedim ki "susun fena çuvalladım" Ben böyle dedikçe de "noldu" diye soruyorlar. Yani öyle bir kaos ortamı var ki, çıldırırsınız. Tabii bende çıldırdım.

Her şeyi bıraktım. Yatağa geçtim ve tavana bakarken bunu nasıl çözebileceğimi düşünmeye başladım. Bir an geldi... Gözlerim dolmaya başladı... Başladım ağlamaya. Arkadaş oradan diyor "sessiz ağla" diye. İnanılmaz. :)

Yaklaşık 15 dakika sonra göz yaşlarımı sildim, oturdum bilgisayar başına. İndex silinmişti. Her şey indexte dönüyordu ve o yoktu. Fakat 15 dakikalık sinir krizinden sonra "ulan benim veritabanım hala ayakta" dedim. Ve veritabanına bakarak siteyi 2-3 saatte tekrar yazdım.

Tekrar istatistiklerim hareketlenmeye başlamıştı. Sandalyemi geriye çektim ve bilgisayara uzaktan bakarak bir oh çektim. Allah'tan o gün tatildi, bir de okul olsaydı okula falan gidemeyecektim. İyice bir kaos olacaktı.

O gün bugündür yedek alıyorum. Tabii ölçüp tartıp hesaplayıp ona göre riskler aldığım oluyor. Benimki de dudak tiryakiliği. :))

👆 1 oy
2 hafta önce