Indie Hacker, online bir proje geliştirip gelir elde eden birine verilen addır.

Indie kelimesi bağımsız demektir. Hacker kelimesinin ise kötü niyetli bir anlamı yoktur. Hacker kelimesi 1900'lü yıllarda "bilgisayardan iyi anlayan" kişilere verilen addı. Fakat ilerleyen yıllarda bu kelimenin anlamı değişti.

Indie Hacker'ın tam Türkçe karşılığı "bağımsız bilgisayar dahisi" diyebiliriz. Bazı kaynaklarda "bağımsız bilgisayar korsanı" olarak çevirilse de bu yanlış bir çeviridir. Çünkü korsanlıkla ilgili bir şey yapılmamaktadır. Yerine daha iyi bir alternatif bulamadığım için "dahi" dedim.

Indie Hackers'ın Tarihi
Ağustos 2016'da Courtland Allen tarafından kurulmuş bir topluluk sitesidir. Bu konuya ilgi duyan insanların birbirlerine yardım ettiği bir topluluktur. Bu topluluk hala hayattadır. Hatta bu da benim profilim. https://indiehackers.com/ugurkilci

Türk Indie Hacker Topluluğu Var Mı?
Var. Şu an ona bakmaktasınız. Girişim Kur, Türk indie hacker topluluğudur.

Indie Hacker Ne Değildir?
Kısa yoldan para kazanma yeri değildir. Bunun için kafa patlatmalısınız.

Örnek Indie Hacker Projeleri
1. https://tiiny.host , 1 kişi tarafından kurulmuş küçük host sitesi. Şu an ayda 500$ kazandırıyor. Hatta bununla ilgili bir video bile hazırlamıştım. Videoyu izle
2. https://testimonial.to , yine 1 kişi tarafından hazırlanmış referanslar sitesidir. Şu anda ayda 4000$ kazandırmaktadır. Site ilk ayında 4000$ kazandırmıştır.

Bir Indie Hacker Projesi Nerede Yayınlanır?
Ryan Hoover isimli kişi tarafından kurulmuş ProductHunt.com adresinde yayınlar. ProductHunt'ta her gün yeni girişimler yayınlanır ve insanlar bu girişimlere oy verir. En çok oy alanlar en üste yükselir. Günün birincisi olunca rozet verilir. Ve ProductHunt (kısaca PH diye yazılır) o kadar popülerdir ki 1. sıraya gelmiş insanların projeleri yüzlerce sitede haber olarak yayınlanır. Onlarla röportajlar dahi edilir. (Bu da benim PH profilim. İçeride yaptığım projeleri de görebilirsiniz. https://www.producthunt.com/@ugur2nd )

Günün birincisi olan Türkler'de vardır. Örnek

Ayriyeten ürünler HackerNews'te de yayınlanır. Hacker News, Y Combinator isimli dünyanın en büyük girişim hızlandırma programlarından birine sahip şirkettir. Hacker News kısaca HN diye yazılır. https://news.ycombinator.com/ (HN profilim: https://news.ycombinator.com/user?id=ugurkilci)

Indie Hackerlar En Çok Hangi Sosyal Medyayı Kullanırlar?
1. Tabii ki Twitter. Her şey Twitter'da dönüyor. (Twitter: https://twitter.com/ugur2nd )
2. Ebülten. Kendi eposta bültenleri olur çünkü diğer platformların algoritmasının değişmesi ve hesabının kapatılması gibi riskler olduğu için ve kendi kitlesine daha kolay ulaşabildiği için ebülten kullanırlar. ( https://www.getrevue.co/profile/ugurkilci )
Indie Hacker Nasıl Olunur?
1. Indie Hacker dediğimiz kişiler %90 oranla tek başına takılıyorlar. Tek başına başlayıp sonra ekipleşenler ve büyütüp unicorn olan girişimler kurabiliyorlar.
2. Genellikle bir yan proje (sideproject) ile başlarlar yani bir hafta sonu projesiyle. İşten sonra gelip 1 saat ayırıp yan projesini ayağa kaldırmaya çalışırlar.
3. Bir deadlineları (projenin ne zaman biteceğinin belirlendiği tarih, 1 ay sonra bitecekse bitecektir. Ertelenmez.) vardır.
4. Dünyaya proje yaparlar
5. Online bir proje yaparlar.
6. Projeleri İngilizce olur.
7 PH, IH, HN, GK (Girişim Kur), Twitter aktif olurlar.
8. Diğer Indie Hackerlar ile iletişime geçerler.
9. Kullandığın stratejiye göre farklı ağlarda barınırlar. LinkedIn gibi.
10. Tabiricaizse başarısızlıktan korkmazlar. Yüzlerce başarısız ürünü yani kullanılmayan ürünleri vardır. Ürünlerin neden başarısız olduğunu araştırırlar, geliştirirler ve kendilerini geliştirirler. Kitap okurlar, düşünürler, uygularlar ve bunları sosyal medya ağlarında insanlarla paylaşırlar. (Mesela ben 600'den fazla proje geliştirdim ve Girişim Kur'da onlardan bir tanesi.)

Aklınıza takılan sorular için yorum yapabilirsiniz.

👆 1 oy
1 ay önce

Yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz.

Üye Ol Giriş Yap