Merhaba ben Uğur,

Girişimcilik ile ilk projem bu değil. Bundan önce hala aktif olan https://www.girisimzel.com isimli bir site yapmıştım. Girişimzel'in Instagram hesabında sürekli olarak üretin üretin üretin diyordum. Bir gün bir arkadaşım "üreteceğiz de ne üreteceğiz bunu hiç söylemiyorsun" demişti. Haklıydı. Bu konu üzerine düşünmeye başlayınca her şeyi adım adım anlatan site olsa güzel olabileceğini düşündüm ve aklımda "Girişim Kur" ismi belirdi. Hemen sorguladım. Kimse almamıştı. Önce şaşırdım, bu muazzam ismi nasıl kimse almamış olabilir ki? İş Kur gibi süper bir isim. Tabii hemen satın almadım. Üstünden 1 yıl geçti ama hala kimse satın almadı.

Farklı alanlara girip çıkarak en sonunda Birlikte İhracat isimli topluluk ile Upwork işleri yaptıklarını gördüm. Topluluğa katıldım ve topluluk yapısını çok sevdim. Bende kendi topluluğumu yapmak istemiştim. Fakat fikri köşeye attım. Upwork denedim ama beceremedim. Hatta bu konuyla ilgili şu videoyu çekmiştik Zekeriya Mulbay'la. (https://www.youtube.com/watch?v=5XRzu6wz570) İşte ben o videodan 4 gün sonra ben Girişim Kur domainini satın aldım. Orada da çıtlatıyorum zaten. Bir topluluk oluşturma düşüncem var falan.

İlk Discord üzerinden denedim. Üye çekmek için Medium'dan bir sürü SEO yazıları yazdım ama kimse gelmedi. Tabii deli gibi yapmak istiyorum. Fakat ilk denemede olmayınca motivasyonum kırıldı. Üzerinden bir kaç ay sonra Foru.ms isimli site gibi sitelerde denedim ama yine istediğimi elde edemedim. Hatta biraz daha ileriye gidip kendi forum gibi topluluk sitesi yapmak istedim. Bununla ilgili şöyle bir R10 konusu açmıştım. (https://www.r10.net/proje-gelistirme-beyin-firtinasi-ortak-ariyorum/2784477-topluluk-sitesi-fikri.html)

İstediğim şey olmayınca yine motivasyonum kırıldı ve fikri olgunlaşması için köşeye attım. Tabii bu olaylardan önce insanlardan deli gibi kazık yediğim bir olay yaşamıştım. Onuda Tasarımcı Dayı videosunda anlatmıştım. Sektörün Gariplikleri isimli video serisinde bir yerde benim hikayemden bahsediyor. Üniversiteyi kazandığım halde gidemedim ve 40 arkadaşımdan destek istedim ama onlar bana görüldü atmışlardı. Ben bu yüzden insanlardan bir gına gelmesi yaşamıştım. Bu açtığım konudan çok kısa bir süre önce YouTube'de düzenli içerik ürettim ama günde 8 saat harcadığım videolara küfürler falan gelince artık iyice son noktaya geldi ve ben depresyona girdim. Boşlukta gibi hissediyordum. Gerçi hala depresyondan çıkabildiğimi söyleyemem. :) Hala yaşıyoruz.

Velasılkelam ben boşluktayken kendimi adayacağım bir fikir arıyordum ve fikirler listemde hoşuma giden bir fikir buldum. Fikir Video Feedback Tool'du. Ziyaretçileri video ile karşılayıp feedback vermeye teşvik eden siteydi. Bununla ilgili ise şöyle çıtırından bir video hazırlamıştım. (https://youtu.be/nUUdnKXQozc)

O projeyi güzelce tasarladım. Domaini aldım. (Güzel fiyat verene domaini verebilirim. Eposta gönderin. "videofeedbacktool.com") Sitede en büyük sıkıntı video boyutunu otomatik küçültmekti. Bunu yapabilmek için mmpeg gerekiyor ama onun için 15 bin tl lazım. Haydaaa!! Siz boyutu küçültün şöyle böyle anlattım ama tabii biliyorum kimse bu dediklerimi yapamayacak. Ve bir süre uğraşmama rağmen projenin tutmayacağını anladım. Çünkü video sektörüne çok yabancıyım. Video çekmek değil video sitesi oluşturmak ve hayatta tutmak. Çok zahmetli ve çok para gereken bir alanmış. Bunu yola girmeden bilemezdim. Kervan yolda düzülür.

Bu projeyi de salladım arkaya. Yine boşluktaydım. İşte o zamanlar ekitap yazma düşüncesine girdim. Sıfırdan Globale isimli podcast serisinde Fatih Güner'in videosunu izledim. Dedim işte bu. Sonra ona yazdım bir proje geliştirdiğini ve beklememi istedi. Tabii bende bekledim ama nasıl stalkluyorum. :D Hala Twitter bildirimleri açık. Her tweetine bakıyorum. Ürünü çıkarttığında hemen katıldım. Fakat oradaki toplulukta beni çok etkiledi.

Sonra Muhammed Çolaker isimli arkadaşımla Discord üzerinden konuşurken kendime şu soruyu sordum. "Ben hangi konularda iyiyim?" 4 tane alan belirledim ve arkadaşıma mesaj olarak gönderdim. O da 2 tanesininde gerçekten iyi olduğumu söyledi ve bende evet dedim. İşte bu. Buna yüklen. Gerçekten iyi olduğun alanlar.

Bu 4 madde: İçerik üretmek, eğitim videosu çekmek, ürün geliştirmek ve topluluk oluşturmak. En iyi olduğum son 2'si.

İşte bunu düşünürken aklımda şimşekler çaktı. Benim VideoFeedbackTool'un hostingi boştaydı. E GirisimKur.com'da boştaydı. E o zaman ben bunları bağlayıp topluluk oluşturayım. -dedim.

Bağladım. Sonra 1 haftada siteyi yaptım ve gelir modelini tasarlarken bir takım özel sebeplerden dolayı "lanet olsun lan hemen çıkartıyorum" diyerek yarım yamalak bir gelir modeliyle yayına geçirdim.

Gelir modeli ise sitenin anasayfasında bulunan "Yararlı Araçlar" tuşu. Orada affiliate linkler ile gelir elde edeceğim. İnşallah. Ama çoğunun affiliate linklerini eklemedim. Eklediklerimi alıp kullanırsanız çok sevinirim tabii. :)

Aslında tüm hikaye bundan ibaret. Uzun ve detaylı fakat böyle. Tasarımı konusunda ise Google'ye "dark theme" yazdım ve hoşuma giden bir tasarımın 2 rengini aldım ve siteye kendime göre tasarladım.

İyi kötü her şeyi buradan sizlerle paylaşacağım. :)

👆 1 oy
2 ay önce

Yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz.

Üye Ol Giriş Yap