Edindiğim bir bilgiye göre kaliteli bir topluluk kurmak için üyelerden ücret talep etmek gerekiyormuş. Bu yüzden Girişim Kur'a aylık 10₺ ücret sınırı koyacağım. İlk fırsatta bu ücret özelliğini ekleyeceğim.

Bilgi: https://www.youtube.com/watch?v=DSixqncMWx0

Zekeriya Mulbay'ın videosundan aldığım notlar:
1. Sık sorulan sorulara videolar ile yanıtla. (Henüz bunun için çok erken aşamadayız.)
2. Kategorileri sınırla. (Bizde bir sürü kategori var. Bunları 5-6 taneye indirmeyi düşünüyorum.)
3. Funnel önemli. Eğitim videoları, ekitaplar, canlı yayınlar...
4. Sağlam kurallar listesi oluşturulmalı.
5. Topluluk çok çok niş konuya odaklanmalı. (Ben bile niş konularımı keşfedemedim. Bir çok alanda bilgiye sahibim fakat şu harika diyemiyorum. Bu yüzden "girişimcilik ve indie hacker topluluğu" diyorum. İleride sadece "indie hacker topluluğu" diyeceğim.

Sanırım NoCode'ye odaklanacağım. NoCode ile projeler geliştirip para kazanmanın çok mantıklı olduğunu düşünüyorum. Hatta tam otomatik NoCode ebülteni yapma fikrim var. Hala fikri geliştiriyorum. Olursa burası NoCode vari bir noktaya evrilebilir. Bunu zaman gösterecek.

NoCode beni heyecanlandıran bir konu aslında nişim NoCode olabilir. Bu düşünceye bile deli gibi yükseldim.)
6. Hevesli insanlar gelmeli. (İnsanlara davetiye göndermek hele ki günde 10 tane göndereceğim sözünü vermek yaptığım en büyük hatalardan bir tanesiydi. Sırf 10 kişi olsun diye bir süre sonra konunun dışında insanlara eposta göndermek zorunda kaldım. Zorunda kalmak kötü sonuçlar doğurur, bu tecrübede bunu deneyimledim.)
7. Çocuklar gelmemeli! (13 yaşında gelmek istiyorsa gelebilir ama şu tribi yapıyorsa "bana ne bana ne" işte o zaman sorun çıkıyor çünkü benim Discord'da Fark isimli 8 kişilik ufacık bir topluluğum daha var. Orada daha önce 80 kişi vardı. Sırf bu çocuklardan dolayı başım çok ağrıdı. Arkamdan konuşup sövenleri falan tespit ettim. (Yem atmıştım) Yani değmez. Üzüm üzüme baka baka kararır. Kaliteli üzümlere zarar gelsin istemiyorum.)
8. Makinayı içerik besler. (Kaliteli SEO uyumlu yazılar yazılmalı. Bu nasıl olacak henüz bilmiyorum. İleride düşünürüz.)
9. Geriye bakma, ileriye bak. Bir kişi yüzünden ilerleyemiyorsun.
10. Hayır demeyince olmuyor.
11. Yeni gelenlerle tanışma toplantıları yapmak. (Henüz çok erken. İleride düşünürüz.)
12. Kullanım senaryosu oluşturmak. (Bu konuya da oldukça yükseldim. Ama çok erken. Önce hevesli insanlardan 10 kişilik bir kitle oluşturmak lazım.)
13. Oyunlaştırma. (Çok severim. Ama henüz erken.)
14. İnsanların aradığı bilgilenme, gaza gelme, ilham alma. (Ana konumuz bu olmalı. Marka yüzü olarak ben olduğum için benim gaza getirecek bir hikayem olmalı. Bir kaç şey deniyorum. Ondan sonra burası değerlenir zaten.)

Yavaş yavaş gelişecek. NoCode'ye çok yükseldim amaa... Bu çok hoşuma gitti. Bir kaç tane NoCode projesi yapma isteğim oluştu. Her neyse takipte kalın, iyi günler.

👆 1 oy
2 ay önce

Yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz.

Üye Ol Giriş Yap

Aklıma bir fikir geldi. TDK özelliği ekleyeceğim. Yanlış yazımlarda altını çizecek ve üzerine gelince veya tıklayınca onun doğru yazımını gösterecek. Bugün değil ama ilerleyen günlerde ekleyeceğim. :)
@ugurkilci · 2 ay önce