Girişim Kur'a davet ettiğim insanları nasıl bulduğumu sırayla sizlere anlatacağım.

Öncelikle internette insanların epostalarına ulaşmıyorum. Çoğu girişimci internette görünür değil. Bunun çok can sıkıcı olduğunu söyleyebilirim. İnsanlara her gün Girişim Kur için davetiye gönderiyorum. Twitter'dan özel mesaj gönderince Twitter, benim bir bot olduğumu düşünüyor. Ne acı. Tek çarem eposta ve eposta, daha kurumsal bir yapıda. Fakat insanlara ulaşmakta çok zorlanıyorum.

İnsanlara ulaşmak için neleri nasıl yapıyorum?

Önce herkese davetiye gönderdim. Fakat sadece Burak Seyman üye oldu. Ona buradan çok teşekkür ederim. Diğer davetiye ettiklerim görmemiş olabilir. Problem değil. Daha sonra hedef kitlemi biraz daha daraltmam gerektiğini anladım. Hedef kitlem paylaşmayı seven Türkçe bilen girişimciler ve indie hackerlar olmalı. Bu yüzden aramalarımı teknikleştirdim.

Google Teknik Arama Nasıl Yapılır?

Tırnak işaretleri arasında yazdığınız kelimeler Google'de, sadece bunu içeren kelimeleri göster demek. Hedefimiz ne? İndie hackerlar. O yüzden:

"indie hacker"

Bunu yazınca bir sürü içerik çıkıyor. Yerli yabancı fakat ben yabancılara gidemem çünkü hedef kitlem Türk. Bu yüzden Google aramanın altındaki "Araçlar" tuşuna tıklayıp, "herhangi bir dil" seçeneğini seçip "Türkçe" yapıyorum. Bu şekilde Indie Hacker konusunda Türkçe içeriklere erişiyorum.

Böyle yazınca çok farklı alanlarda yazılarla karşılaşıyorum. Bu benim istediğim gibi sonuçlanmıyor çünkü ben kişilere ulaşmak istiyorum bu yüzden Twitter'daki insanları araştırma düşüncesine giriyorum. Google aramamıza "site:twitter.com" yazıyorum. Dedim ki, sadece Twitter.com üzerinde bulunan indie hacker içeriklerini çek ve bu içerikler Türkçe olsun.

Bunu yapınca çok güzel işliyor fakat yine büyük bir sorun var. Onur Ozcan. :) Kendisi tüm Google'yi feth etmiş. 30 sayfa geçtiğim halde onun tweetlerini bitiremedim. Onu Girişim Kur'a davet etmek istedim fakat onunda diğerleri gibi epostasını bulamıyorum. Onur Ozcan'ın tweetlerini sorgulamamda hariç bırakmalıydım. Bu sebeple ufak bir araştırma sonucunda bunu nasıl yapacağımı öğrendim:

site:twitter.com -oozn "indie hacker"

Bu şekilde bir sürü Türk indie hackerlara ulaşabildim. Karşıma çıkan ilk isim Fatih Arslan oldu. Onun profilinde kendi sitesi yer alıyordu. Bu güzeldi. Hemen davetiyemi gönderdim ve tekrar arayışa geçtim.

Fakat sorunlarım hala devam ediyordu. İnsanlar kendi biyografilerinde epostalarını yazmıyorlardı yada kişisel siteleri yoktu. Markalarının websiteleri yer alıyordu. Onlara ulaşamıyordum. Bu da beni yine can sıkıcı durumlardan birine sürüklüyordu. Fakat aynı arama işlemini bu sefer kişilere özel yapmaya karar vererek Google'yi tekrar açtım.

Aramalarımda karşıma Yunus Emre Özdiyar isimli kişi çıkmıştı. Bu profile uyuyordu çünkü ona davetiye göndereceğim eposta adresini ulaşmakta zorluk çekiyordum. Ben de Google'ye "Yunus Emre Özdiyar" yazıp sonuna "gmail" ekledim. Google artık onun eposta adresini bana söyleyecekti. En azından gmaili varsa söyleyecekti. :)

Ve evet. Onun eposta adresini buldum ve ona davetiye gönderdim. Artı Twitter'dan etiketledim.

Bu şekilde aramalarımı sürdürüp insanları davet etmeye başladım. Diyeceksiniz ki eğer gmail kullanmıyorsa ne yapıyorsun? O zaman "@" işaretini yazıp arıyorum. Her epostada bir tane vardır. Fakat bir sürü sitede @ işareti de vardır. Bu yüzden o siteleri hariç bırakarak arama yapıyorum.

Ayriyeten bazı kişileri Google'de de bulamıyorum. Bunun için yıllardır var olduğum gruplara bakıyorum. Örneğin dün Girişimci Muhabbeti'nin Slack grubundan bir kaç kişiyi aradım ve evet, oradaydılar. Oradan davetiyelerini gönderebildim. Yani gerçekten bu internette görünür olma mevzusu ne kadar önemli olduğunu tekrar ve tekrar görmekteyim. Nice fırsatları sırf görünür olmadıkları için kaçırmış olabilirler. Üzücü.

Araştırmalarımı WhoIs sorgulama ile de devam ediyorum. Belki bir ihtimalle gizlememişse buraları belki bir ihtimalle epostasını bulabilirim. Bir de eski sitesi olanlar var. Mesela İlker Aksu isimli çok değerli bir insanı buldum. Ancak epostasını bulamıyordum. Eski bir websitesi varmış ama eski yani şu an açılmıyor. Web Archive ile geçmişte site içerisinde bir eposta adresi vs var mı diye araştırıyorum. Onca araştırmama rağmen değerli insan İlker Aksu'nun epostasını bulamadım. Onun Girişim Kur'da olmasını çok isterdim açıkçası.

Bunca uğraşın sonucunda bir de Linkedin var. Linkedin profilinden 1 defalık mesaj atma imkanı oluyor. Bu yüzden onu güzel kullanmaya çalışıyorum. Hiç bir yerde bulamazsam orada "eposta adresiniz hiç bir yerde yok" diyorum. Güzel kullanmaktan kastım bir kere iletişime bakmadan gönderdim. Meğer iletişimde eposta adresi varmış. 🤦‍♂️

Linkedin ile ilk cevap verenlerden biri ise Onur Ozcan oldu. Evet, eposta adresi artık elimde ve daveti gönderebilirim. :)

Bunun da ötesinde buradan yazıyı yazıp bir yandan da insanlara ulaşmaya çalışırken insanların epostalarını kendi kişisel Twitter'ımdan sormayı denedim. Beni bot olarak algılamıyor ama ihtimali bile korkunç.

Tabii bunlarında ötesinde onları araştırıyorum ve Girişim Kur'un ruhuna hitap edip etmediğine bakarak onlara davetiye gönderiyorum.

Bu yazıyı yazarken davetiye listemde 6 tane eksik vardı. Bu sebepten yazıyı bitiriyorum. Lütfen bu yazıyı paylaşmayı unutmayınız. :)

👆 1 oy
1 hafta önce
Linkedin'de bağlantı kurduğun insanların eposta adreslerini görebildiğini keşfettim. 😐
@ugurkilci · 1 hafta önce