2019 yılının Ekim ayında arkadaşım Uğur Kılcı bana nasıl en kısa sürede para kazanabileceğini sordu, bende ona kısa vadede en iyi çözümün eğitimler olduğunu ve dünyanın en popüler eğitim platformu olan Udemy platformunda birçok eğitim yayınlayarak kısa vadede zengin olabileceğini söyledim.

Aradan aylar geçti ve arkadaşım Uğur bana yeniden bu konu ile geldi ve bahsettiğim tavsiyeyi daha o zamana kadar gerçekleştirmemişti. Bende ona tekrardan ısrarla eğitim konusunda ısrar ediyordum ama benim aklımda hiç ama hiç eğitim hazırlamak yoktu. Ben Udemy de kaliteli bir eğitim yayınlanırsa çok kazanılacağına inanıyordum ama asla bir eğitim yayınlamayı düşünmüyordum çünkü ben imkansızı isteyen bir oyun geliştiricisiyim. (İmkansız deme sebebim yüzlerce yada binlerce profesyonel ekibin oluşturduğu oyunlarla rekabet edecek bir oyunu 2015 yılından beri tek başıma geliştiriyor olmam)

2021 yılının Şubat ayında maddi gücümü sorguladım. Bir yandan hem geçinmem gerekiyorken bir yandan da oluşturduğum oyuna ciddi harcamalar yapmam gerekiyordu. Her şeyi kendim yapsam da satın almam gereken programlar vardı. O an kendimi sorgularken kendime şu soruyu sordum "Bu zamana kadar kaç tane ürün çıkarttın?" bu soruyu kendime sorduğumda çok şaşırdım çünkü o zamanlar sadece aktif olarak bir web sitem vardı. Oyun geliştiriyordum ama imkansızı istediğim için bitmiş bir oyunum hiç olmadı.

Bu noktada işlerimle uğraşırken en azından geçinmemi sağlayacak projelerim olmasını gerektiğine karar verdim ve ben pasif gelir yöntemini çok seven bir girişimciyim. Tüm projelerimde pasif gelir kazanmayı isterim. Bu noktada Uğur'a aylarca ısrarla tavsiye ettiğim eğitim seti oluşturma fikrini kendim için düşünmeye başladım.

Kimler ne eğitimler oluşturmuşta ne rakamlar kazanıyor ben mi kazanamayacağım dedim kendime ve tam 1 ay boyunca sabah akşam Udemy platformu için "Wordpress Site Hızlandırma" eğitimi oluşturdum. 1 ay sürdü çünkü zaten bildiğim bir konuydu. Bilmediğiniz bir konuda zaten asla eğitim vermeye kalkmayın. Yüzmeyi bilmeden yüzme öğretmeye kalkarsanız herkesin boğulmasına sebep olursunuz!

Eğitimime harcadığım zamandan sonra üzerimdeki yorgunlukla beraber çok ciddi hayal kırıklığı, hüzün oluşmuştu çünkü ben bir proje oluşturulduğunda projenin kalitesi kadar pazarlamanın da önemli olduğunu biliyordum ve pazarlama demek kitlesel güç kullanımı yada maddi güç kullanımı yoluyla reklam pazarlama anlamına gelmekteydi.

Bu noktada bir karar daha vermem gerekiyordu. Elimdeki tüm parayı kullanıp eğitimimi daha çok kitleye ulaştırmalı mı yoksa pazarlama yapmadan kendi kendini satmasını mı beklemeliydim? Ben bu noktada hayatımın riske atılacak kadar değersiz olmadığını düşündüm ve eğitimin kendi kendini satmasını tercih ettim.

Udemy de ki eğitimlerin bir çoğu eğitmenleri tarafından ücretsiz olarak bir çok sosyal medya platformlarında paylaşılarak binlerce öğrenciye ulaştırıyor sonra eğitmen ücretsiz kursuna en yüksek fiyatı ekleyerek sanki en yüksek fiyattan o kadar kişiye eğitimini satmış gibi tavır takınıyordu. Bir kısmı da yasak olmasına rağmen 5 puan karşılığında kursunu ücretsiz veriyordu.

Böyle bir ortamda kendi hazırladığınız eğitimin kendi kendini satmasını beklemekte çok büyük bir riskti çünkü görünen göz kılavuz istemiyordu. Udemy'nin algoritması açık ve net bir şekilde belliydi. Yorum kalitesi, Öğrenci Sayısı ve Eğitimin kazandırdığı ücret. Eğitimim ilk 4 ay boyunca 10-20 arası öğrenciye anca ulaşmıştı ve bu durum bende daha çok hayal kırıklığına sebebiyet veriyordu çünkü maliyetlerim yükseliyordu.

5.aydan itibaren artık kursumu alan öğrencilerin görüşleri sayesinde Udemy de yavaş yavaş eğitimim öne çıkmaya başlamıştı. Eğitimim 5. aydan sonra her zaman düzenli olarak yükselmeye devam etti ve günümüzde de Udemy'nin en popüler Wordpress Site Hızlandırma eğitimi haline geldi.

Benim eğitimim rakiplerimin tüm pazarlama taktiklerine rağmen daha başarılı oldu çünkü ben eğitimimin her zaman arkasında durdum ve kalitesine çok güveniyordum. Öğrencilerim bir soru sorduğunda geciktirmiyordum ve hala geciktirmem de.

Ben kim miyim? Ben Muhammed Çolaker. Ben İnternette ön plana çıkmayan bir öğrenciyim. Öğrenciyim derken ömürlük öğrenciyim yoksa resmiyette mühendisim.

Gelin bir misafirim olun: https://www.colaker.net


👆 1 oy
2 hafta önce